Ogretmenler.ORG
gold home felsefe yazıları

Bilim kurgu filmi gibi akıllı lensler geliyor.

Bilim kurgu filmi gibi akıllı lensler geliyor.
13 Haziran 2016 - 18:20 'de eklendi ve 79 kez görüntülendi.

Samsung’un artırılmış gerçekliği göz bebeğinizin hemen üzerinde görmenizi sağlayacak akıllı lensler için patent başvurusunda bulunduğu açıklandı. 2014’te Güney Kore Fikri Mülkiyet Ofisi’ne yapılan başvuruda kullanıcıların artırılmış gerçekliği akıllı lensler ile akıllı gözlüklerden daha doğal bir şekilde deneyimleyebilecekleri öne sürüldü.

Dünya Halleri’nde yer alan habere göre; patent metninde lensler içine yerleştirilen küçük bir anten ile akıllı telefonlara kablosuz bağlanabiliyor bilgisi yer alıyor. İçindeki hareket sensörü sayesinde kullanıcı göz hareketleri ile ya da göz kırparak gördüğü görüntüyü kontrol edebiliyor. Lenslerin içinde bir mikro kamera da bulunuyor. Kullanıcı yine göz hareketlerini kullanarak bu kameradan görüntü kaydedebiliyor.

Samsung akıllı lensler üzerine çalışan tek teknoloji devi değil. Google geçtiğimiz dönemde güneş enerjisi ile çalışan ve kullanıcının göz yaşını analiz ederek vücuduna dair veriler toplayan bir akıllı lens patenti almıştı. Bu lens de yine kablosuz olarak akıllı telefona ya da bilgisayara bağlanabiliyordu.

Samsung’un patent başvurusu henüz onaylanmadı. Ancak teknoloji şirketlerinin bu hamleleri, artırılmış gerçekliğin gözlük boyutundan lens boyutuna geçeceğinin bir göstergesi gibi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER