Ogretmenler.ORG
gold home felsefe yazıları

İngiltere En İyi üniversite Konusunda Damgasını Vurdu

Yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarından biri olan Times Higher Education ‘‘Avrupa’nın En İyi Üniversiteleri 2016’’ isimli sıralamasını resmi bir şekilde açıkladı.

İngiltere En İyi üniversite Konusunda Damgasını Vurdu
29 Haziran 2016 - 11:21 'de eklendi ve 92 kez görüntülendi.

Yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarından biri olan Times Higher Education ‘‘Avrupa’nın En İyi Üniversiteleri 2016’’ isimli sıralamasını resmi bir şekilde açıkladı. Türkiye’nin bölgesel bir şekilde dahil olmadığı liste içerisinde ilk sırayı Oxford Üniversitesi alır iken, Cambridge ikinci ve de Imperial College London üçüncü olmayı başardı.

Times Higher Education’ın ( THE ) ‘’Dünya Üniversiteleri Sıralamasının 2015 ila 2016’’ verilerinden yararlanarak oluşturduğu liste içerisinde üniversiteleri öğretim kalitesi ile birlikte uluslararası görünürlük, araştırmaların etkisi ve de endüstri gelirlerine göre detaylı bir şekilde inceledi. Türkiye’nin bölgesel bir şekilde değerlendirilmediği liste içerisinde ilk 10’a yedi tane üniversitesini sokmayı başaran İngiltere, 46 tane kurum ile birlikte temsil edildi. 200 tane üniversitenin yer almakta olduğu ‘‘Avrupa’nın En İyi Üniversiteleri 2016’’ listesi içerisinde, Oxford en iyi üniversite olarak seçildi. Cambridge ikinci sırada, Imperial College London ise üçüncü sırada yerini aldı. İsviçre’nin önde gelmekte olan üniversitelerinden ETH Zürih ise 4. sıraya yerleşebildi.
200 tane üniversitenin yer almakta olduğu sıralamada Almanya 36 tane yükseköğretim kurumu ile temsil edilip, İngiltere’den sonra da en iyi ikinci ülke olmayı başardı. Almanya’dan en iyi dereceyi ise 10’uncu sıra ile birlikte LMU Münih gerçekleştirdi. İskandinav ülkelerinin sıralama içerisindeki başarısı da büyük dikkat çekti. İsveç’ten Karolinska Enstitüsü 9’uncu sıra içerisinde yer aldı. Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) ile beraber orantılı olarak Avrupa’nın önde gelmekte olan iki ülkesi İspanya ve de Rusya, fazlası ile düşük bir performans gösterdiler. İspanya’dan en iyi sırayı ise 70’inci olarak Autonomous University of Barcelona alır iken, Rusya’dan da Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi 79. sıraya yerleşti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER