Ogretmenler.ORG
gold home felsefe yazıları

Sağlık Bakanlığı Sıcak Hava İle Alakalı Uyarı Yaptı

Türkiye’nin genelinde etkisini devam ettiren aşırı sıcaklar sebebi ile vatandaşlar, güneş ya da sıcak çarpmalarına karşı tekrar uyarıldı.

Sağlık Bakanlığı Sıcak Hava İle Alakalı Uyarı Yaptı
24 Haziran 2016 - 17:28 'de eklendi ve 66 kez görüntülendi.

Türkiye’nin genelinde etkisini devam ettiren aşırı sıcaklar sebebi ile vatandaşlar, güneş ya da sıcak çarpmalarına karşı tekrar uyarıldı. Sağlık Bakanlığı’nın gerçekleştirmiş olduğu uyarıda; Yoğurt kesinlikle sürmeyin ifadelerine yer verildi..

Sağlık Bakanlığından, güneş ya da sıcak çarpmalarının acil bir şekilde tedavi edilmez ise kalıcı hasara veyahut ölüme sebep olabileceği uyarıları yapıldı.

Bakanlığın internet sitesi üzerinden, Türkiye’nin genelinde etkisini devam ettiren aşırı sıcakların insan sağlığı üstünde oluşabilecek etkileri konusunda vatandaşlar detaylı olarak bilgilendirildi.

Güneş veyahut sıcak çarpmalarının aşırı bir şekilde sıcağa maruz kalma sonrası, beden ısısını ayarlamakta olan terleme mekanizmasının bozulmasına bağlı bir şekilde, vücut ısısının düşürülememesi sonrasında ortaya çıkan bir durum olduğuna da vurgu yapıldı.

Vücut ısısının 10 ila 15 dakika içinde 40 ila 41 derecenin üstüne çıkabileceğine dikkatin çekilip, güneş veyahut sıcak çarpmalarının acil bir şekilde tedavi edilememesi halinde kalıcı hasara ya da ölüme sebep olabileceğine de işaret edildi. Ateşin tam olarak 39,4 derecenin üstüne çıkması, derinin çok kuru, kırmızı ve de sıcak olması, bulantı ile birlikte kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, göz çukurlarının daha fazla belirginleşmesi ve de görme netliğinin bozulması halinde ise şuur bulanıklığı veyahut kaybı olabileceği de belirtildi.

Bu gibi durumlarda ise ilk yardım olarak kişilerin hızlı bir şekilde serin ve de hava akımı bulunan bir yere alınması gerekli olduğu, sıkı giysileri var ise gevşetilmesi, soğuk veyahut soğutucularla soğutulmaya çalışması, bilinci kapalı ise kesinlikle içmesi için sıvılar verilmemesi ve de en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekli olduğu uyarısında da bulunuldu. Bu kişilere ayrıca gerekli durumlarda hava yolunun açılabileceği ve de suni solunum yapılabilecek olduğu da ifade edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER