Ogretmenler.ORG
gold home felsefe yazıları

Antibiyotiği Yanlış Kullanmaktayız

Antibiyotik kullanım sıklığı ve de nedenlerine yönelik gerçekleştirilen bir ankete göre,

Antibiyotiği Yanlış Kullanmaktayız
19 Haziran 2016 - 13:42 'de eklendi ve 63 kez görüntülendi.

Antibiyotik kullanım sıklığı ve de nedenlerine yönelik gerçekleştirilen bir ankete göre, katılımcıların yüzde 61,4’lük kısmının acil durumlar için evde hiç bir şekilde kullanılmamış antibiyotik bulundurmakta olduğu, yüzde 59,7’lik kısmının tedavi bitmeden antibiyotiği bırakmış olduğu ortaya çıktı.

Başkent Üniversitesinin tarafından ”Antibiyotik Kullanımı Sıklığı” başlığına sahip bir araştırma yapıldı. Antibiyotik kullanma zamanı, başlama ve de evde bulundurma sebebi, reçetesiz bir şekilde antibiyotik alma sıklığı gibi tüketim davranışlarının sorgulanmakta olduğu araştırmada, öte yandan meslek, eğitim hali gibi sorulara da ankette açıkça yer verildi.

Anket yöntemi ile gerçekleştirilen bu araştırmanın başkanlığını yürütmekte olan Sağlık Yönetimi Bölümünün Öğretim Üyesi Profesör Doktor Simten Malhan ise, Ekonomik Kalkınma ve de İşbirliği Örgütü (OECD)nün sağlık verilerine göre, Türkiye’nin antibiyotik tüketimi konusunda dünya genelinde ilk sırada yer almakta olduğunu belirtti.

Türkiye’de toplam olarak ilaç harcamalarının yüzde 7.4’lük kısmını antibiyotiklerin oluşturmakta olduğunu da ifade eden Malhan, antibiyotiğe karşı gelişmekte bulunan direncin maliyetinin ise çok daha yüksek bir durumda olduğunu tekrardan vurguladı. Malhan; ”Yalnızca 2015 senesi içerisinde antibiyotiklere ödenmiş oılan miktar 1 milyar 289 milyon 399 bin lira tutarındadır.” ifadelerine yer verdi..
Malhan sonrasında ise, bu kapsam içerisinde uygun zamanda uygun dozda ve de hekim bilgisi durumunda antibiyotik kullanımının sağlanabilmesi maksadıyla farkındalığın çoğaltılması gerektiğine işaret edip, şu anda kullanım oranlarını ve de gerekçenin ne olduğunun saptanabilmesi amacıyla anket çalışması gerçekleştirdiklerini anlattı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER