Artık Kanser İddialarını Heyet İnceleyecek

Geçtiğimiz hafta içerisinde Kayseri’de yer alan Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesinin Hastanesi Radyoloji bölümünde görevli bulunan 12 tane radyoloji teknisyeninin tiroid kanseri olduğunun iddiası gündeme düşmüş idi.

575ffe1ec03c0e4c94b30254

Geçtiğimiz hafta içerisinde Kayseri’de yer alan Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesinin Hastanesi Radyoloji bölümünde görevli bulunan 12 tane radyoloji teknisyeninin tiroid kanseri olduğunun iddiası gündeme düşmüş idi. Fakülteden gerçekleştirilen açıklamada 2 tane teknikerin kanser olduğu kalan çalışanlarda ise nodül olduğu belirtilmiş ve 12 tane kanser iddiası yalanlanmış idi. Fakat bugün bir başka dernekte olayı incelemek maksadıyla heyet oluşturmuş olduğunu açıkladı.

Bütün Radyoloji Teknisyenleri ve de Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER), Kayseri’de yer alan Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesinin Hastanesi Radyoloji kısmında görevli 12 tane radyoloji teknisyeninin troid kanserine yakalanmış olduğu iddialarını araştırmak üzre oluşturdukları uzman bir heyet ile incelemelerde bulunacaklar. 2 tanesi Türk Radyolojisi Derneği, 4 tanesi TÜMRAD-DER’den oluşmakta olan 6 kişilik uzman bir ekip, Kayseri’ye gidip olayın yaşanmış olduğu Erciyes Üniversitesinin Tıp Fakültesi’nde radyasyon ölçüm cihazları ile bir takım ölçümler gerçekleştirecek. Ölçümler ile radyasyon miktarının normal standartlarda olup olmamakta olduğunu da araştıracak olan ekip, aynı zaman içerisinde radyoloji kısmında çalışan tekniker ve teknisyenler ile görüşüp bilgi alacak.
TÜMRAD-DER Genel Başkanı görevinde bulunan Heybet Aslanoğlu, derneğin Küçükçekmece’de yer alan Genel Merkezi’nde konuyla alakalı olarak bir basın toplantısını düzenledi. Radyasyonun birkaç tane zararlı etkisi olduğunu, bunlardan ise en önemlisinin de ’’kanser’’ olduğuna vurgu yapmış olan Heybet Aslanoğlu, radyoloji kısmında çalışan görevlilerin bu etkilerden korunmak maksadıyla kurşun bir önlük, troid koruyucu kurşun boyunluk veyahut gözlük gibi koruyucu ekipmanları kullanmakta olduğunu da belirtti.

Türkiye içerisinde bu koruyucu ekipmanlarda bir takım firmalar tarafından merdiven altı üretim yapılmakta olduğunu da öne süren Aslanoğlu devamında ise, ”Bize gelmiş olan bilgi ve de ihbarlara göre aralarında üniversite hastaneleri ile birlikte eğitim ve de araştırma hastaneleri dahil Türkiye’nin genelinde 41 tane hastanede kurşun önlük alımı esnasında standartlara dikkat edilmeden hastane yöneticilerinin tarafından hangisi daha ucuz ise o firma tercih edilmektedir. Yani kalitesine hiç bir şekilde bakmadan sahip olduğu yeterlilik belgelerine bakılmadan bu ekipmanlar alınmakta. Ayrıca bu konu ile alakalı ekipman tedarik edilmekte olan 15 ila 20 tane firma var. Bunların bir bölümünde yeterlilik belgeleri bile yok. Bunu Çalışma ve de Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın denetlemesi gerekmekte. Lakin denetimler fazlası ile yetersiz” ifadelerine yer verdi.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER