Artık Trafiğide Kontrol Edebilecekler

575fba04c03c0e4c94b2fdbe

Özel güvenlik görevlilerine, ”trafik düzenleme görevi” şeklindeki geniş yetkilerin tanınmasını ön görüyor olan yasa taslağı büyük bir tartışma yarattı. Hukukçular ise, hukuk devletinde güvenlik görevlisinin kolluk kuvvetleri aracılığı ile sağlanması gerekiyor olduğunu, söz konusu bu düzenleme ile devletin güvenliği sağlama ile alakalı yetkisini ”özelleştirmiş olduğu” eleştirisinde bulunmaktalar.

İçişleri Bakanlığı da, ”Özel Güvenlik Hizmetlerine Yönelik Kanunda Değişiklik Yapılmasının Hakkında Kanun Tasarı Taslağını” alakalı kurum ve de kuruluşların görüşlerine açtı. Kanun taslaklarında, özel güvenlik görevlilerine ”polislerin yetkisine” benzeyen yetkilerde tanındı. Yasanın taslağına göre, özel güvenlik görevlisi olan personellerin, üst ve de eşyalara yönelik elektronik cihaz ile kontrol etme yetkisinin yanında, kimlik kontrolleri, araçlara ait olan trafik belgelerini kontrol etmeye de yetkili bir durumda olacak. Görevliler, öte yandan mahsus olmayan görevin alanında trafiği düzenleme de yetkileri olacak
Başbakan Yardımcısı görevinde bulunan Nurettin Canikli, ”Özel güvenlik ile alakalı bir taslak ve bir çalışma mevcut. Taslak aşaması içerisinde; alakalı bakanlıklara görüşe gönderilmiş halde. Şu an içinde taslakta yer alan hususların henüz netleşmesi gerçekleşmemiş olduğundan dolayı bu konuda şu biçimde olacak diye netleştirme olanağımızda yok. Fakat tasarı durumuna geldikten hemen sonra. Haberlerde yer alanlar yalnızca görüş. Alakalı kurumlardan görüş alındıktan hemen sonra nihai biçimi verilecek. Daha sonrasında Bakanlar Kurulu’nda görüşüldükten hemen sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk edilecek” ifadelerine yer verdi.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER