Asıl Mutluluk Ekmekteymiş

Hacettepe Üniversitesi içerisinden gıda mühendisleri, 2 sene devam eden araştırmalarının sonrasında, ekmek hamurunun mayalanması esnasında mutluluk hormonu olarak da biliniyor olan melatoninin yüksek bir miktarda oluştuğunu tespit ettiler.

5765165c67b0a976d472f9d4

Hacettepe Üniversitesi içerisinden gıda mühendisleri, 2 sene devam eden araştırmalarının sonrasında, ekmek hamurunun mayalanması esnasında mutluluk hormonu olarak da biliniyor olan melatoninin yüksek bir miktarda oluştuğunu tespit ettiler. Bu araştırma devamlı olarak ”ekmek yemeyin” ile alakalı tavsiyesinde bulunan ve de ”Tereyağlı olan çay için”, ”Günde 10 tane yumurta yiyin” şeklindeki açıklamalarıyla da tartışma yaratmış olan Profesör Doktor Canan Karatay’ı biraz kızdırabilir.

Uluslararası literatüre girip, bilim dünyasına duyurulmuş olan bu araştırmaya göre, melatonin hormonu ekmeğin maya ile kabarması esnasında en üst seviyeye ulaşmakta, pişirilmiş olan ekmeğin kabuk bölümünde bu hormon bir miktar azalmakta fakat ekmeğin iç bölümündeki seviyesi hiç değişmiyor.

Hacettepe Üniversitesinin Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliğinin Bölümü Öğretim üyesi görevinde bulunan Profesör Doktor Vural Gökmen ise, mayalı ekmeğin tarihçesinin binlerce sene öncesine dayanmakta olduğunu belirtti. Uzmanların sürekli olarak ”ekmek yemeyin” şeklindeki tavsiyesinin niçin insanlar üstünde etkili olamadığı fikrinden yola çıkıp ekmek yeme davranışının ne sebeple binlerce senedir değişmeden devam ettiğini ortaya çıkartmak maksadıyla bilimsel araştırmalara başlamış olduğunu anlatan Gökmen, ilk öncesinde literatür incelemesi yapmış olduklarını da aktardı.

Ekmeğin, maya yardımı ile üretilen fermente bir gıda olduğunu ifade etmiş olan Gökmen, literatürde gıdaların genel olarak sindirim sistemiyle ilişkili olup değerlendirildiğini fakat araştırma ekibinin bir gıdadan keyif almanın sindirim sistemi ile değil, asıl olarak sinir sistemiyle alakalı bir hal olduğundan yola çıkıp çalışmalarını bu yönde devam ettirdiğini dile getirdi.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER