Avokado İle Hamile Kalmak Kolaylaşıyor

Harvard Tıp Fakültesinin Massachusettes General Hastanesi Üreme Merkezi içerisinde tedavi görmekte olan 147 tane kadın üstünde özel bir araştırma gerçekleştirildi.

57552f17c03c0e30346a269c

Harvard Tıp Fakültesinin Massachusettes General Hastanesi Üreme Merkezi içerisinde tedavi görmekte olan 147 tane kadın üstünde özel bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırmaya göre ise Akdeniz diyeti ile beslenmekte olan, zeytinyağı ve de avokado tüketmekte olan kadınlar daha basit çocuk sahibi olmaktalar.

Bilimsel sonuçlar ise, İstanbul ili içerisinde gerçekleştirilen ESHRE ( European Society of Human Reproduction and Embryology ) Avrupa Üremesi Derneği Toplantısı’nda 150 tane ülkeden 10 bin tanenin üstünde katılımcıyla detaylı olarak paylaşıldı.

Kadın Hastalıkları Doğum ve de Tüp Bebek Uzmanı Operatör Doktor Betül Görgen, diyetteki yağlar ile tüp bebek tedavisini ilişkilendiren ilk çalışmanın hakkında şu bilgileri de verdi;

”Akdeniz diyetinin bir parçası şeklinde tüketilen bazı gıdalardaki yağlar da, tüp bebek tedavisi görmekte olan kadınlarda başarıyı üç kat daha da arttırabilir.

Zeytinyağı ile birlikte ayçiçek yağı, fındık ve de tohum yağı gibi tekli doymamış yağ içermekte olan diyetlerin, anne olmanın açısından, değişik yağ çeşidini içeren diyetlere göre daha yararlı olduğu bulunmuştur. Bu yağları bol şekilde tüketenlerin tüp bebek tedavisi sonrasında bebek sahibi olmasının oranları, az miktarda tüketmekte olanlara göre 3,4 kat daha çoktur.

Harvard’da gerçekleştirilmiş olan çalışma grubunun lideri Profesör Jorge Chavarro, tekli doymamış olan yağlar açısından en zengin gıdanın ise avokado ve de zeytinyağı olduğunu açıklıyor.

Oysa besinler ile yüksek oranda tekli doymamış yağ tüketim gerçekleştirenlerde, canlı doğumların oranı, bu yağları en düşük seviyede tüketim yapmakta olan gruba göre 3,4 defa daha çoktur. Elde edilmiş olan sonuçlar fazlası ile enteresan olmak ile beraber, diyetteki yağlar ile tüp bebek tedavisini ilişkilendiren ilk ve tek çalışma. Bu sebep ile de olgu sayısı az olmasına karşın, ortaya çıkan sonuçlar daha ileri düzeyde bir araştırmayı hak etmekte.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER