Birleşik Krallıktaki Eğitime Darbe

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılma ile alakalı kararı, yükseköğretimde de bu ülkeyi çok ‘’olumsuz’’ bir şekilde etkileyecek.

576d877418c77350d4c40627

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılma ile alakalı kararı, yükseköğretimde de bu ülkeyi çok ‘’olumsuz’’ bir şekilde etkileyecek. Uzmanlara göre de hem üniversitelerde eğitim kalitesi çok fazla düşecek hem ise ülke nerede ise 4 milyar sterlin gelirinden olacak.

Birleşik Krallık içerisinde referandumdan Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma ile alakalı kararı çıkmasının, yükseköğretimde dünya liderlerinin arasında yer alan ülke içerisinde eğitime nasıl yansıyacağı da tartışma konularından bir tanesi.

Geçen mart ayı içerisinde aralarında Birleşik Krallık’ın lider üniversitelerinin yer almakta olduğu bir grup, ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılmaması maksadı ile bir çağrı yapmıştı. Çağrı içerisinde, Avrupa Birliği ve de Birleşik Krallık üniversitelerinin arasındaki işbirliğine vurgu yapılıp Avrupa Birliği’nden gelen kaynakların kaybedilecek olması ve de bunun ülkedeki yükseköğretim kalitesini etkileyecek olduğu belirtilmişti.
Son olarak benzeyen bir tane çağrı da referandumdan birkaç gün öncesinde, 21 Haziran tarihinde, 100 tane üniversite yöneticisinin imzasının yer almakta olduğu özel bir bildiri ile gerçekleştirildi.
Destekçilerinin arasında Kent ile birlikte Liverpool, Cardiff ve de Glasgow gibi üniversitelerin de yer aldığı bildiride ‘’bilim ve de inovasyonda global lider üniversitelerin altının kazılmakta olduğu, İngiliz insanlarının elde edebilecek olduğu fırsatların yok olacağı’’ açık bir şekilde belirtildi. Öte yandan yükseköğretim ve de araştırma projeleri yatırımlarının güçleşecek olduğu, Birleşik Krallık’ın üniversitelerinin yüksek düzeyde yer alan eğitim kalitesini devam ettirmekte sıkıntılarla karşılaşabilecek olduğu da dile getirildi.
Avrupa Birliği’nin verilerine göre, Birleşik Krallık’ta yer alan üniversiteler, ülke ekonomisine her sene 73 milyar sterlinlik bir katkıda bulunmakta.
Bunun ise 3.7 milyar sterlini Avrupa Birliği’nin ülkelerinden gelmekte olan öğrencilerden sağlanmakta. Son rakamlara göre ise, Birleşik Krallık’ta bir yükseköğretim kurumu içerisinde eğitim alan Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşının öğrenci sayısı 125 bin tane. Birleşik Krallık’tan gelmiş olan 200 binden daha fazla öğrenci ise Avrupa’da eğitim almakta. Öte yandan Avrupa Birliği’nden gelmiş olan bu öğrenciler, 19 bin tane iş fırsatı da yaratmakta.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER