Böyle Bir Cezaya Kan Kurban

Korgan’daki Asliye Ceza Mahkemesi, ruhsatsız silahı ile yanlışlıkla arkadaşını yaralamış olan kişiye, üç arkadaşı ile Kızılay’a kan bağışı yapma ile alakalı bir ‘‘ceza” verdi.

576aea5ac03c0e6aa0db14b6

Korgan’daki Asliye Ceza Mahkemesi, ruhsatsız silahı ile yanlışlıkla arkadaşını yaralamış olan kişiye, üç arkadaşı ile Kızılay’a kan bağışı yapma ile alakalı bir ‘‘ceza” verdi.

Ruhsatsız durumdaki silahının kaza ile ateş almasıyla bir tane arkadaşını yaralamış olan 27 yaşında bulunan sanığın yargılandığı mahkemenin hâkimi görevindeki Uysal, yaralanmış olan arkadaş şikâyetçi olmadığı için, Kızılay’a kan bağışı yapması durumunda, sanık için vermiş olduğu 1 sene 4 aylık hapis ve de 60 gün adli para cezası hükmünün açıklanmış olmasının geri bırakılması için karar verdi. Hâkim görevindeki Uysal’ın, ağaç dikme ile birlikte hayvan bakımı ve benzeri ‘‘cezalar’’ da verebilecek olduğunun hatırlatmasına karşın, sanık kan vermeyi tercih etti. Bunun üstüne mahkeme, sanığın 5 senelik denetim süresinin ilk 4 ayının içinde en yakın Kızılay noktasına kan bağışında bulunacak olması ve de 3 tane sağlıklı tanıdığını da bağış maksadı ile götürmesine hükmetti.

Hakim görevinde bulunan Uysal, karar gerekçesi içerisinde, kan bağışının sağlığa yararlı olmasını, Türkiye’de kan bağışının ihtiyacı karşılamaya hiç bir şekilde yetmemesini de göz önüne almış olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi;

”Kızılay kurumu, belirli sayıda kan bağışı yapmakta olanlara gümüş ile birlikte bronz ve altın madalya veriyor. Bunun sayesinde ise sanık onore edilecek, iyi durumdaki davranışı karşılığında takdir görecek olduğunu, kötü davranışının ise cezalandırılacak olduğunu öğrenecek, bir daha da suç işlememesi konusunda fikirleri daha çok güçlenecektir.”

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER