Bu İlaçları Robotlar Hazırlıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nden getirtilmiş olan ve de Türkiye’nin sayılı onkoloji hastanelerinde yer alan son teknoloji robotik kemoterapötik ilaç hazırlaması ünitesi,

576a5bafc03c0e6aa0db0945

Amerika Birleşik Devletleri’nden getirtilmiş olan ve de Türkiye’nin sayılı onkoloji hastanelerinde yer alan son teknoloji robotik kemoterapötik ilaç hazırlaması ünitesi, ilaç hazırlanması içerisinde sağladığı kolaylıkların yanı sıra çalışan güvenliğini de en üst seviyede tutmakta.

Erciyes Üniversitesinin Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Bilim Dalının Başkanı Doçent Doktor Halit Karaca, 2016 Mayıs ayı içerisinde Nazende – Nuri Özkaya Onkoloji Gündüz Tedavi Merkezi içerisinde faaliyete giren yeni teknolojik robotik ilaç hazırlama cihazları ile alakalı çeşitli bilgiler verdi.
Türkiye’de sadece sayılı onkoloji hastanesinde yer alan ve de içerisinde 2 tane robotik cihazın yer aldığı kemoterapötik ilaç hazırlama ünitesi ile beraber onkoloji merkezlerinin daha fazla modernleştiğini açıkladı.

Doçent Doktor Karaca, ”Mayıs 2016 tarihi itibari ile onkoloji ayaktan tedavi kemoterapi hazırlaması ünitemizde iki tane son teknoloji özellikli robotik sistem, bir tane yarı otomatik hazırlama sistemi, iki tane biyogüvenlik kabini, son teknoloji ile beraber donatılmış temiz bir oda, sızdırmaz aparatlar ve de hazırlama yardımcı ekipmanları ile hizmet verilmektedir. Robotik sistem güvenlik önlemleri ile tam korumalı olup, ilaç tasarrufu ve de hiç bir şekilde el değmeden hazırlama özelliği ile beraber ilaç hazırlayan personelin güvenliğini en üst seviyede tutabilen sistemler bütünü şeklinde dünyada kabul görüyor. Robotik sistem ile ilaç dozundaki denge daha basit bir şekilde sağlanmakta, tasarruflar edilmekte ve de devletimize kar sağlanıyor. Yarı otomatik hazırlama sistemlerinde kullanılmakta olan aparatlar Amerikan FDA kuruluşundan almış olduğu ’’kapalı sistem hazırlama ve de kapalı sistem uygulama cihaz ile setleri sızdırmaz özelliği’’ ile beraber hazırlayanlara üst düzey güvenlik sunuyor. Gerek robotik sistemler içerisinde, gerek biyogüvenlik kabinler içerisinde, gerek ise temiz oda sistemlerinde yer alan hepa filtre ile ortamın havası en uygun ve de hızlı biçimde yüksek kalitede temizleniyor. Öte yandan kemoterapi ünitesinde çalışmakta olan personelin gerekli tüm eğitimleri verilmiştir ve devamlı olarak eğitimler ile aksiyonları canlı tutuluyor. ” ifadeleri ile konuştu.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER