Çocuklar Arkadaşlarını Nasıl Seçmekteler?

Uzmanların açıklamalarına göre çocukların arkadaş seçme konusunda annenin hamilelik süreci ile birlikte aile, mahalle, akrabalar okul, medyaya kadar çok genetik ve de çevresel pek çok faktör etkili.

577022ae67b0a9694c865fff

Uzmanların açıklamalarına göre çocukların arkadaş seçme konusunda annenin hamilelik süreci ile birlikte aile, mahalle, akrabalar okul, medyaya kadar çok genetik ve de çevresel pek çok faktör etkili.

Yazın gelmesi ile dışarıda daha fazla vakit geçirmeye başlamış olan çocuklar, yeni arkadaşlar da edinmekteler. Pekala çocuklar arkadaşlarını tam olarak nasıl belirliyor, neye göre seçmekte? Gazi Üniversitesinin Rehberlik ve de Psikolojik Danışmanın Anabilim Dalı Öğretim Üyesi görevinde bulunan Profesör Doktor Galip Yüksel’e göre ise, çocuk ve de ergenlerin arkadaş seçme konusunda annenin hamilelik süreci ile birlikte aile, mahalle, medya, okul, dini bazı gruplar, yasal kurumlar ve de bunların birbiri ile etkileşimi gibi pek çok faktör rol oynuyor. Bu süreç içerisinde olumsuz bir durum gözlemlemiş olan ailenin, soruna dikkatli bir şekilde yaklaşması gerekiyor.

Çocuk ve de ergenlerin gelişim süreci boyunca başarması gerekmekte olan görevler, kazanması icap eden bazı davranışlar var. Bunlara ise ‘‘gelişim görevi’’ denilmekte. Çocukların yaşıtları ile geçinmeyi öğrenmesi erken bir döneme; her iki cins ve de olgun insanlarla ilişki kurabilmesi ise ergenlik evresine denk gelmekte. Gelişim görevleri başarı ile elde edildiğinde ise daha sonraki görevlerde büyük bir mutluluk veriyor. Başarılamamış olduğunda ise mutsuzluğa, toplumun hoş bir şekilde görmemesine ve zorluklara neden oluyor.

Yetişkinlerde de olduğu gibi çocukların arkadaşlık ilişkileri genel olarak ortak yönler üstüne kuruluyor. Çocukluk döneminde olanlar yaş ile birlikte cinsiyet, ırk gibi farklılıklardan fazla, ortak özellikleri paylaşmakta. Arkadaşı olmayan ortaokul çağında bulunan öğrenciler akranlarına oran ile daha az toplum yanlısı davranışlarda bulunuyor. Düşük notları da alabiliyor. Daha çok stres altında hissedebiliyor. Çocuk ve de ergenlerin arkadaş seçimini annenin hamilelik süresininde içerisinde bulunduğu çevre, doğumun anı ve de süreci, aile ile birlikte mahalle, okulu, akranları, aile dostları, medya, kültür ve sağlık hizmetleri, dini bazı gruplar, yasal kurumlar ve de onların birbiriyle etkileşimi etkileyebilmekte. Bunların kazanılmasının ise bu süreçte payı mevcut. Örneğin aile ve de okul çocuğa sosyal beceri ile değerleri kazandırır ise arkadaş seçimi ve yaşıtları ile geçinmeyi öğrenmesi daha basit oluyor.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER