Çocuklar Hayal Kurmalı

Karne hediyeleri artık son 20 senenin en yaygın geleneklerinden bir tanesi olmayı başardı ancak asıl olarak karne hediyesi veyahut kötü karneye ceza verilmesi doğru bir davranış mıdır?

5763bbeec03c0e3098a19879-1

Karne hediyeleri artık son 20 senenin en yaygın geleneklerinden bir tanesi olmayı başardı ancak asıl olarak karne hediyesi veyahut kötü karneye ceza verilmesi doğru bir davranış mıdır? Aileler iyi olan karneye nasıl tepki vermeli ve de çocuk için verimli bir yaz tatili tam olarak nasıl olmalı? Çocuk psikiyatristi Yardımcı Doçent Doktor Oğuzhan Zahmacıoğlu belki de en fazla unuttuğumuz ve de çocuklar için en önemli tavsiyeyi açık bir şekilde verdi; Çocuklarınızı hayal kurmalarına kesinlikle izin verin.

Okulların çok uzun bir ara vermesi ile beraber sevinen çocukların, aileleri tarafından yeni bir koşuşturma içerisine çekilmesine dikkat çekmeyi isteyen ve de bunun çocuklar için sanılmakta olanın aksine verimsiz bir davranış biçimi olduğuna vurgu çekmekte bulunan Zahmacıoğlu;; ”Verimli olan bir dinlenme süreci için bırakın çocuklarınız tatilin tadını doyasıya bir şekilde çıkartsın diyor.

Çocuklara verilebilecek olan en güzel hediyenin birazcık ”boş zaman” olduğunu da belirtmekte olan Zahmacıoğlu sözlerine şu şekilde devam ediyor: ”Tatilde iken çocuklar birazcık sıkılmalılar! Hayır aslında, ironi yapmıyorum. Artık çocukların boş ve de aylak zamanları olmamakta malesef. Tablet ile birlikte playstation oynamak buna hiç bir şekilde dâhil değil. Sıkılmak denildiği zaman , etrafı ve hatta tavanı seyretmeyi, biraz oflayarak puflamayı, düşüncelere dalabilmeyi, yaşadığımız acı ve tatlı olayları iyi bir şekilde hatırlamayı, bazen ise uyuklamayı kastediyorum. Boş durumdaki zamanları öcüleştirdik. Oysaki tam da o zamanlar hayaller kurabiliriz, yapacak olduklarımızı tasarımlandırırız, bir şeylere detaylı olarak öykünürüz, etrafı iyice gözleriz. ”Bir şeyler” yapmaya programlanmış herkes. Geri kalan bölümleri ise her aile bilmekte artık. En yoksul olan semtlerde bile belediyelerin düzenlemiş olduğu yaz etkinlikleri, enstrümanların kursları v.b olmakta. Spor ile müzik ile ve resimle haşır neşir olmakta artık günümüzün çocukları. Bunlar iyi şeyler aslında. Ben ise arta kalan zamanlardan bahsetmekteyim. Yani; tüm günü tıkış tıkış bir şekilde doldurmak olanaklı değil ve lazımda değil, yararlı birşeyde değil. Çocuklarımızın ellerinden hayal kurmalarını sağlayabilecek vakitlerini de almaya başlamış olduk. Bırakın bari bunu yapsınlar”

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER