Ogretmenler.ORG
gold home felsefe yazıları

Deliryum Ne Demektir?

Çoğunluk ile ağır hastalıklar sebebiyle tedavi görmekte olan hastalarda ortaya çıkan deliryum en sık olarak görülen nöropsikiyatrik tablolardan bir tanesidir.

Deliryum Ne Demektir?
17 Haziran 2016 - 18:35 'de eklendi ve 93 kez görüntülendi.

Çoğunluk ile ağır hastalıklar sebebiyle tedavi görmekte olan hastalarda ortaya çıkan deliryum en sık olarak görülen nöropsikiyatrik tablolardan bir tanesidir.

Psikiyatri uzmanı görevindeki Profesör Doktor Kemal Arıkan, deliryumun kişi üzerinde dikkat ve de hafıza gibi bilişsel işlevler ile davranışlarında bozulma ile sonuçlanan, hızlı ve de dalgalı seyirli bir tablo olduğunu ve sıklık ile ağır bir tıbbi hastalık sebebiyle hastanede yatmakta bulunan hastalarda ortaya çıktığını açıkladı.

Deliryum, kişi üzerinde dikkat ve de hafıza gibi bilişsel işlevler ile davranışlardaki bozulma ile sonuçlanan, hızlı ve de dalgalı seyirli konumdaki bir nöropsikiyatrik tablodur.

Deliryum’un hastaları uyku uyanıklık sistemi içerisinde bozulma (aşırı bir uyarılmışlık veyahut durgunluk, gündüz uykulu hal, gece ise ajitasyon ve hareketlilik), dikkat ile hafıza işlevlerinde gerileme ve de algı bozuklukları (hayal görmeler, kişileri karıştırma durumu) sergilemektedirler. Hastalar sıklık ile nerede olduklarını karıştırırlar, saçma sapan bir şekilde konuşabilirler, refakatçilerini hiç bir şekilde tanıyamayabilirler, öfkeli ve de korkulu gibi görünürler.

Deliryuma sebebiyet vermekte olan hastalıklar sıklık ile beynin dışındaki organlar ile ilişkili tıbbi hastalıklardır (örnek olarak karaciğer sirozu, ciddi bir kalp yetersizliği, solunum sisteminin çok ciddi hastalıkları, ileri düzeyde bir kansızlık, bedenin büyük durumdaki travmaları, büyük olan ameliyatlar, ağır enfeksiyonlar benzerinde). Daha nadir şekilde ise alkol ile birlikte bazı sakinleştiriciler, ilaçlar ve de beynin birincil konumdaki hastalıkları (örnek olarak ensefalit denilmekte olan beyin iltihabı) deliryum’un sebebidir.

Deliryum sıklık ile altta yatan tıbbi hastalığın ciddiyetini göstermekte olan bir bulgu olarak kabul ediliyor. Öte taraftan ise deliryum, hastaların amaçsız durumdaki davranışları ve buna bağlı olan tedavi uyumsuzlukları sebebi ile tıbbi hastalıkların tedavisini güçleştirebilmektedir..

Deliryum sıklık ile altta yatan tıbbi hastalığın başarı ile tedavisini takiben geriler ve de iyileşme eğilimi gösterebilir. Deliryum tıbbi durumdaki tedaviye uyumun sağlanabilmesi ve de kişinin yanlışlık ile kendisini yaralaması türündeki risklerin azaltılması maksadıyla antipsikotik denilen ilaçlar kullanılıp kontrol altına alınabilir.

Her deliryum olgusu içerisinde, kişinin hangi tıbbi nedenle deliryum yaşadığının araştırılacak olması birincil öncelik taşıyan bir konudur. Bu sebep ile çeşitli kan tetkikleri ve de görüntüleme yöntemlerine başvurulması gereklidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER