Dünya mirası Hevsel bahçeleri yeniden canlanıyor

Hevsel bahçeleri

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesinde yer alan ve Güneydoğunun kuş cenneti olarak bilinen Diyarbakır‘daki Hevsel Bahçeleri, terör örgütü PKK’ya yönelik Sur’da gerçekleştirilen operasyonun tamamlanmasının ardından tekrar eski canlılığına kavuşturuluyor.

Sur ilçesi sınırlarındaki 8 bin yıllık geçmişi bulunan ve 7 bin dönümlük alana sahip Hevsel Bahçeleri, PKK’lı teröristlere yönelik operasyonun başarıyla tamamlanmasının ardından yeniden canlandı.  Hevsel Bahçeleri’ne aylar sonra giden vatandaşlar, bahçelerinde çalışıyor.

Yaşanan terör saldırılarından dolayı bahçe sahipleri bahçelerine gelemiyordu ama operasyonların bitmesiyle artık halk bahçelerine gelmeye başladı.

Tarımın yanı sıra yabani hayatın da ön plana çıktığı Hevsel Bahçeleri, baharın gelişiyle farklı bitki ve hayvan türleriyle görsel bir şölen yaşatıyor. Hevsel Bahçeleri‘ne gidenler yol kenarında dolaşan kirpiler ve cıvıl cıvıl öten kuşlar eşliğinde ürünlerini at ve katır üstünde taşıyan vatandaşları görüyor.

Aylar sonra ekime hazırlayan yöre halkı Hevsel Bahçeleri’nin geçim kaynakları olduğunu söylediler. Hevsel Bahçeleri’nde 30 yıldır sebze yetiştirdiklerini belirten çifçiler bahçenin çok bereketli topraklara sahip olduğunu ifade ettiler.

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER