Göçmenler İçin Bir Merkez Tasarladı

13 seneden beri Amerika Birleşik Devletleri’nde.

577910d9c03c0e4a5cb86f0d

13 seneden beri Amerika Birleşik Devletleri’nde. Pek çok göçmenin yapamamış olduğunu yaptı ve de Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen mimarlık şirketlerinden bir tanesi The Falcon Group’un başkan yardımcısı görevinde oldu ve cephe mühendisliği ile restorasyon endüstrisinde Amerika Birleşik Devletleri’nin tek kadın yöneticisi.

Mimar Esin Pektaş bu başarılar ile de yetinmedi, Türkiye’de yer alan Suriyeli göçmenler için kollarını sıvadı. ‘‘Hepimiz Komşuyuz’’ isimli projesinin kapsamında Şanlıurfa’da mülteciler amacı ile çalışan Hayata Destek Derneği’nin merkezini çok daha yararlı ve de kullanışlı bir duruma getirecek. Bir sonraki adımda ise Van içerisinde kadın merkezi kurma projesi var.

Pektaş, 2003 senesi içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Green Card çekilişini arkadaşının başvurusu ile kazanıyor ve de ilk işi pek çok göçmenin olduğu gibi Burger King’te çalışmaktı. İngilizce bilmemekte ama komşularından çok fazla destek görüyor. Pektaş bugünde New York’ta yaşamını devam ettiriyor. Cephe mühendisliği ve de restorasyon endüstrisindeki tek kadın yönetici sıfatını kazanmakta, 9 tane eyalette şubesi bulunan çok büyük bir firmanın başkan yardımcısı ve de New York Şubesinin başkanı olmayı başarıyor.

Ancak bu da yeterli olmuyor Pektaş için. Anneannesi ve dedesi 1960’lı senelerde Almanya’ya göç etmiş. Hep göçmenliği yaşamakta olan biri olarak Türkiye’de Suriyeli mülteciler amacı ile çalışmaya karar veriyor ve de göçmenliği boyunca destek almış olduğu komşularından esinlendiği; ”Hepimiz Komşuyuz” isimli projesine başlıyor.

Esin Pektaş projesini şu şekilde anlatıyor; ”Bu proje, Suriyelilere yaşamlarını yeniden kurgular iken destek olma amacı taşımakta. Hayata Destek Derneği ile işbirliğinin içinde çalışmaktayız. En kalabalık mülteci nüfusunu barındırmakta olan şehirlerden bir tanesi konumunda olan Şanlıurfa’da Suriyelilere yönelik faaliyetlerini fazlası ile etkili biçimde devam ettirebilmek için bir toplum merkezinin çatısı altında etkinliklerini yerleşik duruma getirmiş. Fakat bu merkez, maddi yetersizlikler sebebi ile istenen verimlilikte de organize edilememiş.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER