Hastayı Acilen Soğutmak Gerekli

Havalar git gide ısınıyor, uzmanlar ise uyarıyor; ”Sıcak çarpmasının durumunda yapılması gerekli en önemli şey, hastayı acil bir şekilde soğutmak.”

576150a4c03c0e5dfcc1db90

Havalar git gide ısınıyor, uzmanlar ise uyarıyor; ”Sıcak çarpmasının durumunda yapılması gerekli en önemli şey, hastayı acil bir şekilde soğutmak.”

Medipol Üniversitesinin Hastanesi Beyin ve de Sinir Cerrahisi Uzmanı görevinde bulunan Doçent Doktor Serdar Baki Albayrak, sıcak çarpmasına yönelik olarak uyarılarda bulundu ve de yazın ilk başlarında sıcaklıklar yükseldiğinde sıcağa bağlı durumdaki sağlık problemlerinin ortaya çıkabildiğini açıkladı. Vücudun sıcağa adaptasyonu hızlı bir şekilde oluşturamadığını veyahut sıcak düzenleme mekanizmasının ( termoregülasyon ) bozulmakta olduğunu da dile getiren Albayrak, şu ifadeleri kaydetti;

”Sıcak havalara sahip yaz aylarındaki en büyük problem yerine konamayan su ile birlikte tuz ve de mineral kaybıdır. Bu hal ise tüm vücudu etkileyebilmekte. Beyin ile birlikte kalp, böbrek ve karaciğer gibi hayati organlar risk altına girmekte. Sıcak çarpması ise, özellikle yüksek tansiyonu ile birlikte şeker hastalığı, damar sertliği bulunan yaşlılarda ve de çocuklarda daha sık bir şekilde ortaya çıkıyor. Yüksek tansiyonu bulunan ve de düzenli ilaç kullanmayan hastalarda ise sıcak havalarda beyin kanaması riski de çok fazla artıyor ve bu kanamaların bir bölümü cerrahi tedavi gerektirmekte.

Kalp ile birlikte tansiyon, kanser, diyabet, böbrek hastaları, normal kilosunun çok daha altında veyahut üstünde bulunan kişiler, 5 yaşın altındaki çocuklar, 65 yaşın üzerindeki yaşlılar, psikolojik veyahut psikiyatrik rahatsızlığı bulunan, gebeler, yeterli sıvı tüketimi bulunmayanlar, sürekli ve de bilinçsiz diyet yapıyor olanlar sıcak çarpmasına maruz kalabilecek risk gruplarının içerisinde yer alıyor.”
”Sıcak çarpmaları görüldüğünde, önce hastayı acil bir şekilde soymak ve de soğutmak ve mümkün ise en yakın sağlık kuruluşuna götürebilmek çoğunlukla tabloyu komaya ilerlemeden biraz daha geriye çevirebilir. Bazı hastalarda ise sıcak çarpmasına bağlı bulunan beyin kanamaları da klinik tabloya eşlik edebilecek olduğundan gerekli hallerde bir beyin cerrahisi uzmanının değerlendirmesi de çok uygun olur.”

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER