Ogretmenler.ORG
gold home felsefe yazıları

Hepatit C Haslalarına Müjde

Hepatit C hastalarının kullanmakta olduğu 40 bin liralık ilaç artık tamamen ücretsiz.

Hepatit C Haslalarına Müjde
27 Haziran 2016 - 9:13 'de eklendi ve 109 kez görüntülendi.

Hepatit C hastalarının kullanmakta olduğu 40 bin liralık ilaç artık tamamen ücretsiz. Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Uygulamaları Tebliğinde yapmış olduğu değişiklik ile Hepatit C ve romatizma tedavisinde kullanılamakta olan ve de fiyatları 31 bin lira ile 40 bin liranın arasında değişen ilaçları geri ödemenin kapsamına aldı.

Bu şekilde Türkiye’de sayıları 90 bin taneye ulaşan kronik Hepatit C hastasının büyük bir kısmının yüksek fiyat sebebi ile kullanamadığı yeni nesildeki bu ilaçlar, hastalığın bitmesi içerisinde de bir umut olacak.

Sağlık Uygulaması Tebliği’nin 35 maddesi içerisinde değişiklik gerçekleştiren tebliğ 18 Haziran 2016 tarihine sahip Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe girdi. Kalp cerrahisi ile birlikte ayakta tedaviler, fizik tedavisi hizmetlerine yönelik değişikliklerin yer almakta olduğu tebliğde en dikkat çeken ise ‘‘ilaçlara’’ yönelik değişiklikler oldu.

Son seneler içerisinde dünyada Hepatit C’nin tedavisi kapsamında yüzde 90 ila yüzde 100’lik bir oranında başarı gösterdiği öne sürülmekte olan üç tane ilaç geri ödemenin kapsamına alındı. Bu ilaçlar ise, hastanın durumuna göre hekimin kararı ile SGK kapsamında 12 hafta süre ile ücretsiz bir şekilde kullanılabilecek. Ledipasvir ve de Sofosbuvir etken maddesine sahip ilacın piyasa satışı fiyatı 40 bin lira, yalnızca sofobusvir etken maddeli ilacın fiyatı 35 bin lira ve de ombitasvir ile birlikte paritoprevir ve ritonavir etken maddesine sahip ilacın fiyatı ise 31 bin 600 lira durumunda iken SGK’nın söz konusu bu ilaçları Alternatif Geri Ödemenin Komisyonu kararı ile daha düşük bir fiyattan kapsama almış olduğu da belirtildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER