Hindistan’dan 20 Tane Uydu Taşıyan Roket

Hindistan, 20 tane uydu taşımakta olan bir adet roketi uzaya fırlattı. Bu ise, ülke tarihinde tek defada en fazla uydu fırlatılmış olan misyon şeklinde tarihe geçti.

576b602918c7732e48924b04

Hindistan, 20 tane uydu taşımakta olan bir adet roketi uzaya fırlattı. Bu ise, ülke tarihinde tek defada en fazla uydu fırlatılmış olan misyon şeklinde tarihe geçti.

Hindistan’ın doğusunda yer alan Sriharikota uzay merkezinden fırlatılmış olan roketteki uydulardan bir kısmı Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada, Almanya ve de Endonezya’ya aitler. Gözlemciler ise, bu adım ile birlikte Hindistan’ın milyarlarca dolar tutarında uzay pazarında önemli bir aktör şeklinde yükseldiğine işaret ettiği görüşlerinde.

Dünyada tek defada uzaya en fazla uydu fırlatan ülke rekoru, 2014 senesi içerisinde 37 tane uyduyu gönderen Rusya ülkesine ait. Hindistan’da yer alan bilim insanları ve de bakanlar, roketin Andhra Pradeş eyaleti içerisinde fırlatılma anını yerinden izlediler.

Roketin taşıma kapasitesi ise 1.5 kilogram ila 700 kilogram arasında değişmekte.
Uzaya gönderilmiş olan uyduların arasında bir kartografik uydu, ülkede yer alan üniversitelere ve de uluslararası müşterilere ait bulunan uydular ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ait 13 tane uydu da var.

Amerika Birleşik Devletleri’nin uydularından bir tanesi de Google şirketine ait.
BBC’nin de Delhi muhabiri görevinde bulunan Sanjoy Majumder, tek defada 20 tane uydu fırlatmanın Hindistan tarihinde çok önemli bir dönüm noktası olduğunu ve de ülkenin uluslararası ticari uzay pazarı içerisinde etkili ve düşük maliyete sahip çalışmalarıyla kilit bir rol üstlenmekte olduğunu söylüyor.

Hindistan ülkesinin resmi Uzay Araştırmaları Kuruluşunun (Isro) Başkanı görevinde bulunan Kiran Kumar, NDTV televizyon kanalına yapmış olduğu açıklamasında tek defada 20 tane uydu fırlatmayı ”salınmış olan kuşların uzaya uçmasına” benzetti.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER