Hızlı Check-up İçin Göz Muayenesi

Rutin olan göz muayenesi esnasında kişinin genel sağlık durumu hakkında bir çok bilgiye de ulaşılabilir.

5768e7e6c03c0e14d492370d-1

Rutin olan göz muayenesi esnasında kişinin genel sağlık durumu hakkında bir çok bilgiye de ulaşılabilir. Yapılacak basit bir tane damlalı göz muayenesi ile kişinin bir şikayeti olamasa dahi gizli olan şeker ile birlikte hipertansiyon, beyin tümörleri, guatr ve de böbrek hastalığı gibi bir çok hastalık kolay bir şekilde tespit edilebilir.

Periyodik olarak gerçekleştirilmekte olan muayeneler arasında göz muayenesinin değişik bir yeri bulunmaktadır. Rutin göz muayenesi esnasında yapılan göz dibi muayenesinde diyabet ile birlikte yüksek tansiyon, guatr, beyin tümörleri ve de MS gibi hastalıklar saptanabilmektedir. Göz dibi muayenesi kapsamında gözdeki damar yapısında veyahut görme sinirin de meydana gelmekte olan değişiklikler bize kişide bu hastalıkların bulunduğunu söyler.

İyi bir tane göz doktoru tarafından gerçekleştirilen göz dibi muayenesi ile beraber %80 oranında bu hastalıklarla alakalı erken tanılar konulabilir. Bu saymış olduğumuz hastalıklar genel olarak erken belirtiyi gözlerde vermektedir.

Rutin göz muayenesi kapsamında göz dibi damar yapısına bakılmış olduğunda yüksek tansiyondan ötürü oluşan değişiklikler göz doktorunun tarafından çok rahat bir şekilde tespit edilebilir ve de hasta dahiliye doktoruna hızlı bir şekilde yönlendirilir. Aynı biçimde şeker hastalığının da göz dibinde gerçekleştirmiş olduğu değişiklikler küçük kanamalar şeklinde izlenir. Bunun yanında şeker hastalarının tedavi yeterliliği içerisinde göz dibi bulgusu yol gösterici bir takım kriterler arasındadır.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER