İstanbul’daki Öğrenci Yurdu Kapasitesinde Artış

Dünya’daki en büyük metropollerinden bir tanesi olan ve de üniversite kenti olma yolunda hızlıca ilerleyen İstanbul ilinde öğrenci yurdu kapasitesi 60 bin taneye yaklaştı.

5770e09a67b0a977c867c5e0

Dünya’daki en büyük metropollerinden bir tanesi olan ve de üniversite kenti olma yolunda hızlıca ilerleyen İstanbul ilinde öğrenci yurdu kapasitesi 60 bin taneye yaklaştı.

Peş peşe açılan üniversiteler ile öğrenci kapasitesi her sene çoğalan kentte mevcut yurt kapasitesi ihtiyacı yeteri kadar karşılamıyor. İstanbul ili içerisinde Gençlik ve de Spor Bakanlığı’na bağlı bulunan Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtları Kurumu (KYK) 21 tane yurtta 19 bin 300 tane öğrenciye hizmet vermeye çalışmakta.

2015 ila 2016 eğitim dönemi içerisinde söz konusu kapasitenin 12 bin tanesi kız öğrencilere, geriye kalan kısmı ise erkek öğrencilere tahsis edilmiş idi. KYK, İstanbul ili içerisinde 2016 ila 2017 dönemi içerisinde ise yurt sayısını 23 taneye çıkartmayı planlar iken, hizmet verilecek olan öğrenci sayısında ise hedef 26 bin tane öğrenciye çıkartıldı.

Söz konusu olan KYK yurtlarında öğrencilere sunulan hizmetlerde son senelerde çok önemli iyileştirmeler yapılır iken, öğrenciler sosyo – kültürel bir açıdan da pek çok olanağa sahip oldu. Odalarda kalmakta olan öğrenci sayısı 3 taneye düşürülür iken, 45 metrekarelik odalar içerisinde otel konforunda hizmet sunumu yapılmakta. Öğrencilere KYK yurtları içerisinde başta 24 saat aralıksız sıcak su, ücretsiz internet gibi bazı hizmetler sunulurken, odaların pek çoğunda buzdolabı ve de televizyon yer alıyor.

KYK yurtlarının haricinde İstanbul ili içerisinde çok fazla sayıda özel yurtlarda öğrencilerin barınması maksadıyla yeni öğrenim senesine hazırlanıyor. Kent genelinde yer alan kayıtlı 461 tane özel yurttan 265 tanesi yüksek öğrenim öğrencilerine hitap etmekte. Kayıtlı durumdaki özel yurtların İstanbul geneli içerisinde 50 bin 434 kişiye sahip kapasitesi göz önüne alınmış olduğun da ise bu rakamın en azından 30 bin tanesinin üniversite öğrencilerine hizmet verecek olması bekleniyor.

İstanbul ili içerisinde başta vakıf üniversiteleri olmak üzre eğitim kurumları da kendi bünyesindeki öğrencilerine yurt hizmeti vermek maksadı ile çalışmalarını devam ettiriyor. Söz konusu üniversite ve de özel yurtlarda fiyat aralığı ise 500 lira ve de 10 bin liranın arasında değişiklikler gösteriyor.

Öğrencilerin kalmış olduğu odalarda birey sayısına bağlı bir şekilde fiyatlar değişir iken, aileler çocuklarının yararlanmasını istemekte oldukları hizmetlere ekstra ödemeler yapmak mecburiyetinde kalıyor.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER