Kansere Yol Açan D Vitamini Eksikliği Mi?

D vitamininin eksikliğinin pek çok hastalığın seyrini etkilemekte olduğunu açıklayan Genel Cerrahi Uzmanı görevinde bulunan Doçent Doktor Bahadır Ege,

5761353d18c7736538383c6c

D vitamininin eksikliğinin pek çok hastalığın seyrini etkilemekte olduğunu açıklayan Genel Cerrahi Uzmanı görevinde bulunan Doçent Doktor Bahadır Ege, D vitamininin ihtiyacının yaşa göre değişkenlik göstermekte olduğunu da belirtiyor.

D eksikliğinin pek çok hastalığın seyrini etkilediği uzun bir zamandan beri biliniyor. Doktor Williams ve de arkadaşlarının gerçekleştirmiş olduğu bir çalışmaya göre, meme kanserinin ilerlemesinde ve de metastaz (yayılması) yapmasında etkin durumdaki faktörlerden bir tanesi olduğu açıkça gösterildi.

Vitamin D besinler ile alınmaktadır. Güneş ışığının bu konudaki etkisi, karaciğer ve de böbrekte uğradığı değişikliklerle vücut içerisinde aktif formuna dönüşmektedir. Son dönem içerisinde yayınlanmış pek çok bilimsel çalışma ise düşük D vitamini içermekte olan diyette tümöral dokunun hızlı bir şekilde büyüdüğü kanıtlanmıştır. Doktor Feldman ve de arkadaşlarının gerçekleştirdiği bir çalışma içerisinde D vitamini eksikliği bulunan farelerde meme kanserinin çok daha agresif ve de yayılmaya çok daha meyilli durumda olduğu açıkça gösterilmiştir.

60 yaş üstündeki kadınlarda kemik erimesi için çoğalmış bir risk faktörü bulunmaktadır. Bu sebep ile meme kanseri görülmesi yaş gurubunda hem kemik erimesinin engellenebilmesi hem ise meme kanserinin seyrinin yavaşlatılmasının açısından normalleştirilmiş D vitamininin düzeyi çok önemlidir. Bunun için ise günlük D vitamini alımına kesin bir şekilde dikkat edilmelidir.

Bir bardak süt içerisinde yaklaşık olarak 100IU D vitamini bulunmaktadır. Düzenli bir şekilde süt tüketenlerin ve de güneş ışığına maruz kalmakta bulunanların D vitaminini yeterli düzeyde almakta olduğu söylenebilir. D vitamininin eksikliğinde D vitamini düzeyi dışarıdan takviyeler ile kolayca düzenlenebilir.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER