Kedilerin Bilinmeyenleri

Kedilerin Bilinmeyenleri

Kediler, evcilleştirilebilen hayvanlar arasında, insanlara en fazla faydası dokunan türlerden biri olduğu için, bugün artık hepimizin hayatında fazlasıyla yer almış durumdalar. Dünyada toplamda 33 ırktan türeyen 500 milyonun üzerinde kedi yaşadığı tahmin edilmekte.

Evlerimizin, ailelerimizin bir üyesi olarak kabul ettiğimiz bu hayvanların, bizim bildiğimizi düşündüğümüzden çok daha farklı ve çeşitli özellikleri var aslında. Örneğin kedilerin ömürleri genel olarak bilindiği gibi sadece 12 yıl değil. Ortalama ömürleri 14-21 yaş aralığına kadar farklılık gösterebiliyor.

kedi cinsleri

Kediler memeliler arasında en uykucu hayvan olarak biliniyor. Günlük 16 saatlik uyuma süreleri var. Yani aslında 7 yaşındaki bir kedi, hayatının yalnızca 2 senesini uyanık olarak geçiriyor. Her kedi, bir karaktere, mükemmel sezgilere ve akılcı bir duyarlılığa sahip. 185 derecelik bir görüş açısıyla ve bıyıkları sayesinde geceleri insanlardan 6 kat daha iyi görebiliyorlar. Bir kediyi okşamanın, kan basıncını düşürdüğü ve dolayısıyla tansiyonu dengelediği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Saatte 48 km hızla koşabilen ama neredeyse tüm günü uyuyarak geçiren bu sevimli canlılar, vazgeçilmezlerimiz arasında olmayı tüm yönleriyle hak ediyorlar.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER