Kıbrısa Çok Büyük Destek

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne reformları desteklemek amacı ile kullanılmak üzre 3 sene için 3,5 milyar lira tutarına kadar hibe ve de kredi desteğini sağlayacak.

1467195849893-1

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne reformları desteklemek amacı ile kullanılmak üzre 3 sene için 3,5 milyar lira tutarına kadar hibe ve de kredi desteğini sağlayacak.

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kamu maliyesi ve de reel sektörün desteklenmesi, altyapıların yatırımları, savunma ile teşvik kredileri ve de reformları desteklemek amacı ile kullanılmak üzre 3 sene için toplamda 3,5 milyar lira tutarına kadar hibe ve de kredi desteğini verecek.

Ankara ilinde 27 Mayıs tarihi içerisinde imzalanan ”Türkiye Cumhuriyetinin Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Arasında İktisadi ve de Mali İşbirliğinin Anlaşması” ise Bakanlar Kurulu’nun 13 Haziran tarihine sahip kararı ile onaylandı.

Resmi Gazete içerisinde de yer alan bu anlaşmaya göre, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kamu maliyesinin desteklenecek olması, reel sektörün biraz daha desteklenmesi, altyapıların yatırımları, savunma sanayi, teşvik kredileri ve de reformları desteklemek amacı ile kullanılmak üzre 2016 ile birlikte 2017 ve 2018 senelerinde toplamda 3,5 milyar lira tutarına kadar olmak üzere Türk Lirasının cinsinden hibe ile Türk Lirası veyahut Amerika Birleşik Devletleri Doları cinsinden kredi yardımlarında bulunacak.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ihtiyaç duyulacak her alan içerisinde teknik yardımlar sağlanacak, Türkiye içerisinde kamu görevlileri ve öteki uzmanlar gerektiği sürece de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti içerisine geçici bir şekilde görevlendirilecek.

Diğer yandan, Lefkoşa içerisinde 26 Şubat tarihinde imzalanan ”Türkiye Cumhuriyetinin Gümrük ve de Ticaret Bakanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Maliye Bakanlığının Arasında Ortak Gümrük Komitesi Kurulmasına Yönelik Mutabakat Zaptı” da hızlı bir şekilde onaylanıp Resmi Gazete içinde yayımlandı.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER