Kordon Kanını Başka Hastalar İçin Saklamalısınız

Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA) Kök Hücre Çalışması Grubu Başkanı Profesör Doktor Taner Demirer, kişilerin çocuklarının kordonlarının kanlarını

5767e66b18c773669c987c22

Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA) Kök Hücre Çalışması Grubu Başkanı Profesör Doktor Taner Demirer, kişilerin çocuklarının kordonlarının kanlarını, ”ileride bize lazım olur” deyip saklamasını tavsiye etmemekte olduklarını da belirtip, ”Mevcut bulunan kordon kanını başkası için kullanmak daha yararlı.” ifadelerine yer verdi..

Profesör Doktor Demirer, kök hücrenin temini konularında bir sıkıntı yaşamıyor olduklarını, tüm merkezlerde on seneye kadar kök hücrenin saklanabilmekte olduğunu da söyledi. Türkiye’de 4 bin taneye yakın kök hücre transplant yatak kapasitesi bulunmakta olduğuna da dikkati çekmekte olan Demirer, bunun büyük bir kapasite konumunda olduğunu, sıra beklemekte olan hastaların azaldığını açık bir şekilde ifade etti.

Demirer ayrıca, kök hücre tedavisi ve de saklanması için artık çok sıra beklenmemekte olduğuna işaret ederek, özellikle de Sağlık Bakanlığının TÜRKKÖK isimli Projesi’ni başlatmış olduğunu, doku bilgi bankası oluşturulmuş olduğunu da anlattı.

Gönüllü olan vericilerin doku tiplerinin kaydedilmiş olduğunu da ifade eden Demirer sonrasında ise, ”Hedefimiz tam olarak 2 milyon taneye bulmak. Sağlık Bakanlığı şu an içerisinde 250 bin tane gönüllü vericiye ulaşmayı başardı, bundan sonrasında yurtdışında verici aramaktan ise, hani kardeşi olmayanlarda yabancı bir donör aramaktansa kendi ülkemizde yer alan doku bilgi bankasından hastalarımıza vericiler bulabileceğiz. O da çok önemli bir gelişmedir.” ifadeleri ile konuştu.
Demirer sonrasında ise, doku bilgi bankalarının yanı sıra Türkiye’de kordon kanı bankalarının da bulunduğuna dikkati çekip, kordon kanının da özellikle çocukların hastalıkları içerisinde son derece önemli bir durumda olduğunu söyledi.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER