Koşu Yaparken Bunları Unutmayın

Sağlıklı olan bir vücut ve de fit bir beden için en fazla tercih edilen sporların ilk sırasında koşu geliyor.

576cf60067b0a93e1c6a5022

Sağlıklı olan bir vücut ve de fit bir beden için en fazla tercih edilen sporların ilk sırasında koşu geliyor. Fakat dikkat edilmediğinde ise basit bir hareket kalıcı sakatlığa yol açabilmekte. İşte koşu yapmakta olanlara tavsiyeler…

Zayıflamak ve de fit kalmayı isteyenlerin en fazla tercih ettiği sporların ilk sırasında gelen koşu, en etkili kardiyo egzersizlerinden bir tanesi. Kısa süre içerisinde çok fazla kalori yakabilmenizi sağlayan koşu doğru ve de etkili yapıldığında vücudu formda tutabilmeye, kasları sıkılaştırmaya ve de kilo vermeye yardımcı olmakta.

Koşuya başlamadan en azından 1 saat öncesinde yemek yemeyi bırakmanız gerekiyor. Eğer kendinizi fazlası ile aç hissederseniz yulaf ezmesi içerisine birkaç dilim muz ekleyip lif ve de protein açısından yararlı ve çok doyurucu bir öğün ile açlığınızı biraz bastırabilirsiniz.

Koşu amacı ile bir çift uygun ayakkabı edinmenizde büyük bir yarar var. Ayağınıza koşu sporuna uygun bir ayakkabı giymek pek fazla sakatlığında önüne geçer.

Koşuya başlamadan öncesinde en az 15 dakika esneme ve de gerdirme hareketleri yapmanız gerekiyor. Bacaklarınızı yoğun bir şekilde çalıştıracağınız için özellikle de bacak kaslarınızı esnetmeniz ve koşuya bu şekilde hazırlamanız sakatlıkların ve de kas yırtılmalarının önüne geçmeniz açısından büyük bir önem taşıyor.

Koşu öncesi ve de koşu esnasında su tüketiminize özen göstermelisiniz. Koşu esnasında ter yolu ile çok su kaybedeceğinizden dolayı kas krampları ile kaşılaşabilirsiniz. Bunu önleyebilmenin yolu ise yeterli bir miktarda su tüketmektir.

Koşarken ilk öncesinde topuğunuzu yere değdirin ve de sonrasında ayaklarınızı yerde yuvarlayıp parmak uçlarınızla koşu hareketini bitirmelisiniz.. Koşarken ayrıca postürünüzü dik tutmalı ve de omuzlarınızı gevşek bırakmanız gerekli. Karnınız çok sıkı olmalı ve de ileriye bakmalısınız. Koşu esnasında herhangi bir ağrı veyahut kasılma hissettiğinizde durun ve de problemin geçmesini bekleyin.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER