MEB Meslek Liseleriyle Alakalı Atılım Yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı ile Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV)nin arasında imzalanan protokol ile Türkiye’de ilk ve de yeni bir model durumunda olan çapraz kaynaştırma eğitim yolu aracılığıyla

576e40b1c03c0e32dc1baefd

Milli Eğitim Bakanlığı ile Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV)nin arasında imzalanan protokol ile Türkiye’de ilk ve de yeni bir model durumunda olan çapraz kaynaştırma eğitim yolu aracılığıyla ”Engelsiz Meslek Lisesi”ni yaşama geçirme ve ülkenin genelinde bunu yaygınlaştırma ile alakalı çalışmaları başlatıldı.

Engelli durumdaki bireylerin eğitimlerine ve de yaşamlarını tek başlarına basit bir şekilde idame ettirmelerine yönelik çalışmalara önem vermekte bulunan Milli Eğitim Bakanı görevinde bulunan İsmet Yılmaz, MEB Yatırım Planı ile 2015 senesinde başlayan ve 2016 ila 2017 eğitim ve öğretim döneminde faaliyete geçmesi beklenmekte olan ”SERÇEV Engelsiz Meslek Lisesi”nin açılması ile alakalı olarak SERÇEV ile bir protokol imzaladı.

Bakanlık yetkililerinden alınmış olan bilgiye göre, 10 senelik bir süreyi kapsamakta olan protokol, ortaokul ve de imam hatip ortaokulunun 8’inci sınıfını bitirmiş serebral palsili öğrencilerin mevcut sistem içinde akranlarıyla öğrenimlerine devam edebilmelerini amaçlıyor.

Protokolün kapsamında, serebral palsili olan öğrencilerin nitelikli mesleki eğitim almalarını ve de yaşamlarını tek başlarına idame ettirebilmelerini sağlamak maksadıyla bakanlık tarafından ”engelsiz” meslek lisesi bütün Türkiye içerisinde yaygınlaştırılacak.

Türkiye’de ilk ve de yeni bir model konumunda olan çapraz kaynaştırma eğitim yolu ile eğitim verilecek engelsiz meslek lisesinin eğitimi programlarının, bireysel özellikler dikkate alınıp işlevsel modüler programlar biçiminde olması da planlandı.

Geçen sene ekim ayı içerisinde yapımına başlanmış olan SERÇEV Engelsiz Meslek Lisesinde, 200 tane serebral palsili öğrenci, öteki 200 tane öğrenci ile ortak alan içerisinde çapraz kaynaştırma eğitimleri alacak.

Öte yandan meslek lisesinde, özel eğitim ile birlikte bireysel eğitim ve de yaşayarak öğrenme eğitimi kısımları olacak ve akademik becerilerine göre ise serebral palsili öğrenciler alakalı bölümlere yerleşecekler.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER