MEB, Prestij Okullarıyla Alakalı Mesaide

Milli Eğitim Bakanlığı içerisinde (MEB), TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmiş olan yasanın Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmasının sonrasında

576f966bc03c0e11ace1d52c

Milli Eğitim Bakanlığı içerisinde (MEB), TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmiş olan yasanın Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmasının sonrasında kurulacak Türkiye Maarif Vakfı tarafından, yurtdışında prestijli Türk okullarının açılacak olması çalışmaları devam ettiriliyor.

Bakanlık içerisinde, Maarif Vakfı’nın kapsamında kurulacak olan okulların, yurtdışında Türkiye’nin isminden söz ettiren ”prestij okulları’’ şeklinde açılmasını sağlamak üzre çalışmalar daha da yoğunlaştırıldı. Kanunun yürürlüğe girecek olduğu tarihten itibaren üç ay içinde Türkiye Maarif Vakfı’nın kurulmasının resmi senedi ve de vakfın Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre tescil edilmesine ilişkin işlemlerin Milli Eğitim Bakanlığı’nın tarafından sonuçlandırılması gerekmekte.

Çalışmalar, bir taraftan okulların fiziksel olanakları, teknolojik donanımlarının çağın bütün gereklerine uygun bir biçimde planlanması, bir taraftanda mevcut yurtdışı okullarda yalnızca Türk öğretmen bulundurulması mecburiliğinin aşılması üstüne odaklanıyor.

Bakanlık bu kapsam içerisinde, Maarif Vakfı’nın başka ülkelerde açacak olduğu Türk okullarının uluslararası alanda prestijli yabancı okullar ile rekabet edebilmesini sağlamak maksadıyla yalnızca Türk öğretmenlerin değil, o ülkede yer alan öğretmenlerinin de görev yapmasını hedeflemekte. Mevcut mevzuatta ise yurtdışı içerisinde açılacak bir tane okulda, Türk öğretmen çalıştırılması mecburiliği var.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER