Ogretmenler.ORG
gold home felsefe yazıları

Messenger Üzerinde Çok Büyük Tehlike

Facebook Messenger’da yer alan geçmiş sohbet kayıtları, meğerse hacker’lar için açık bir hedefmiş.

Messenger Üzerinde Çok Büyük Tehlike
14 Haziran 2016 - 22:10 'de eklendi ve 73 kez görüntülendi.

Facebook Messenger’da yer alan geçmiş sohbet kayıtları, meğerse hacker’lar için açık bir hedefmiş.

Güvenlik araştırmacıları, Facebook üzerinde George Orwell’in ünlü distopya romanı 1984’ün atmosferini hatırlatmakta olan bir hack işleminin olanaklı olabileceğini keşfettiler. Roman içerisinde geçen ”Geçmişi kontrol edebilen geleceği de kontrol edebilir; ve bugünü kontrol edebilen geçmişi de kontrol eder” şeklindeki sözünü akıllara getiren bu hal, Facebook’ta yer alan çevrimiçi sohbet kayıtlarının geçmişini değiştirmek ile alakalı.

Zira keşfedilmiş olan bu yeni açığa göre hacker’lar sosyal ağın web sitesi veyahut Messenger uygulaması üstünden söz konusu sohbet kayıtlarının üzerinde geçmişe yönelik istemekte oldukları bütün değişiklikleri yapabilirler.

Bu doğrultuda değiştirilmiş olan kayıtlar da elbette hacker’ların kullanıcıların geleceği üstünde belirli bir etkiye sahip olmasına sebep olabilir. Kullanıcıları türlü dolandırıcılıklar için kullanmak, resmi bazı soruşturmalarda kanıtları değiştirmek ve de PC veyahut telefonlara kötü amaçlı yazılımları yerleştirmek bu hack’ ile yapılabilecek şeylerden bazıları.

Facebook’un sohbet sisteminde yer alan bu açığı keşfetmeyi başaran Check Point Software Technologies bünyesinde yer alan Roman Zaikin’in gerçekleştirdiği açıklamaya göre hacker’lar bunun sayesinde bir kullanıcının dahil bulunduğu herhangi bir sohbetteki istemekte oldukları mesajlar ile beraber fotoğrafları, dosyaları veyahut bağlantıları değiştirerek kaldırabilirler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER