Mevlanayı Oynamasın Diye Kampanya Başlattılar

Yeni çekilecek olan ”Rumi” filmi içerisinde, Mevlana Celaleddin Rumi’yi Amerika asıllı aktör Leonardo DiCaprio’nun canlandırmaması maksadı ile internet üzerinde

1467466269039

Yeni çekilecek olan ”Rumi” filmi içerisinde, Mevlana Celaleddin Rumi’yi Amerika asıllı aktör Leonardo DiCaprio’nun canlandırmaması maksadı ile internet üzerinde bir imza kampanyası başlatıldı. Care2 isimli sitede açılmış olan dilekçeyi 13 binden daha fazla kişide imzaladı.
”Rumi” isimli filminin senaristlerinden David Franzoni ve de Stephen Joel Brown, Guardian gazetesine vermiş oldukları demeçte, Rumi rolü amacı ile Oscar ödüllü Leonardo DiCaprio ve de Robert Downey Jr’ı istemekte olduklarını söylemişti. Fakat Care2 isimli sitede başlatılmış olan imza kampanyası içerisinde, ”#RumiWasntWhite” (Rumi beyaz tenli değildi) şeklindeki vurgu yapıldı.

13 bin taneden daha fazla kişinin imzalamış olduğu dilekçe içerisinde, ”Hollywood tekrar beyazlaştırıyor. Senaristlerden Franzoni ve de Brown, Rumiyi oynaması için Leonardo DiCaprio’yu oynatmayı istediklerini açıkladı. Bu ise, hem çok gülünç hem ise hakaretamiz bir seçim olacaktır. Müslüman aktörler sık bir şekilde teröristleri canlandırıyorlar. Fakat bir film ne zamanki pozitif bir ışıkta bir Müslümanı yansıtıyor olsa, beyazlara yer açmak maksadı ile Müslüman aktörler kenara itilmekteler. Franzoni ve de Brown, Hollywood’un kalıplarını kırmak amacı ile bir Orta Doğulu aktörü seçmeli” şeklindeki görüşlerine de yer verildi.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER