Öğretmenler İçin Rotasyon

Milli Eğitim Bakanlığı’nda gelecek yeni düzenlemeye göre 3 sene içinde 500 bin tane öğretmenin yeri değiştirilmiş olacak.

1465975547351-1

Milli Eğitim Bakanlığı’nda gelecek yeni düzenlemeye göre 3 sene içinde 500 bin tane öğretmenin yeri değiştirilmiş olacak. Rotasyon ismi verilen uygulamanın ilk etap içerisinde kurumda veyahut eğitim bölgesinde 10 senesini dolduran öğretmenleri etkileyecek olduğu belirtildi. Bir şehirde veya bölgede 10 senesini doldurmuş öğretmenlerin tayinleri ilk önce yapılacak. 10 senesini dolduranların sonrasında 8 sene aynı bölge içerisinde görev yapmış öğretmenlerde rotasyona uğrayacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) geçtiğimiz sene rafa kaldırdığı öğretmen rotasyonu yeniden gündeme gelir iken uygulamanın ayrıntıları da net bir şekilde bellli oldu. MEB’in hazırlamış olduğu ve de bu ayın sonuna kadar yürürlüğe konulması bekleniyor olan yönetmeliğe göre, ilk etap içerisinde çalıştığı kurumda veyahut eğitim bölgesi içerisinde (valiliklerin belirlemiş olduğu il ve de ilçenin grupları) 10 senesini dolduran öğretmenler rotasyona tabi tutulacaklar.
Uygulama ise, 2016 ila 2017 eğitim ve öğretim senesi içerisinde başlayacak. 2017 ila 2018 döneminde 8 senesi, 2018 ila 2019’da da 6 senesini dolduran eğitimciler zorunlu bir şekilde tayine maruz kalacaklar.
Son dönem içerisinde öğrenci protestolarının yaşanmakta olduğu İstanbul Erkek ile birlikte Galatasaray ve Vefa gibi gözde okullar içinde görev alan öğretmenler de bu rotasyona uğrayacaklar.

10 senesini dolduran gönderilecek. Fakat bu okullara tayin isteğinde bulunulamayacak. Söz konusu olan öğretmenlerin ataması doğrudan milli eğitim bakanının tarafından yapılacak. MEB geçtiğimiz yıl seçim dolayısı ile ertelediği rotasyon uygulamasını da İsmet Yılmaz’ın bakanlık koltuğuna oturması ile beraber yeniden gündemine aldı. Yeni olan bu uygulama geçtiğimiz seneye göre daha kapsamlı bir şekilde olacak, yüz binlerce öğretmende etkilenecek. Yönetmelik rotasyonun yetkisini valiliklere de devrediyor. Öncelikle 10 senesini dolduran öğretmenler bu konu ile alakalı ele alınacak.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER