Okul Yaşı Dahada Düşecek

Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokula başlamadan daha önce en az 1 sene okul öncesi eğitimi sağlamak maksadı ile 4-5 yaş grubunda yer alan çocukları da okullaştıracak

1467091853264-1

Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokula başlamadan daha önce en az 1 sene okul öncesi eğitimi sağlamak maksadı ile 4-5 yaş grubunda yer alan çocukları da okullaştıracak. Bakanlık, beslenmenin haricinde velilerden herhangi bir ücrette almayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 4 ila 5 yaş grubunda yüzde 70’lik okullaşma hedefini yakalamak maksadı ile harekete geçti. İl ve de ilçe milli eğitim müdürlükleri ise sosyo-ekonomik duruma göre belirli okullar içerisinde ücretsiz anaokulları ve de ana sınıflarını belirleyecek. Bütün çocukların en az 1 sene, okul öncesi eğitim almış olarak ilkokula başlayabilmeleri sağlanacak. Öncelikle bir sonraki sene zorunlu eğitime başlayacak olan 54 ila 65 aylık çocuklar okul öncesindeki eğitim kurumlarına da kaydedilecek.

Okulun kayıt bölgesinde yer alan 54 ila 65 aylık çocukların eğitim isteği karşılandıktan sonra daha da küçükler için bir grup açılacak.

Bu kapsam içerisinde okul tarafından beslenme ve de benzeri hizmet verilmemesi halinde veliden hiç bir şekilde ücrette talep edilmeyecek. Talep edilmesi halinde ise ücret, velilerin çocuklarını okula gönderiyor olmalarına engel teşkil edecek bir düzeyde olmayacak. Ücret alınmamakta olan dezavantajlı yerleşim yeri ve de okullara yardımcı personel istihdamı konularında ayrıcalıklar gösterilecek. Bu okulların ise kırtasiye ile birlikte temizlik ve eğitim araç gereci tam zamanında karşılanacak. Fiziki mekânlardan ise tam kapasite bir şekilde yararlanmak için yarım günlük eğitimler konusunda titizlik gösterilecek. Okulun kayıt alanı içerisinde okul öncesi eğitim kurumlarına kayıt yaptıramayan ve yarım gün eğitim isteği olan çocuklar var iken ücretli çocuk kulübüne ise kesinlikle onay verilmeyecek. Kulüp açılacak okullar içerisinde velilerin çocuklarını kaydında gönüllülük esasına da dikkat edilecek. İl ve de ilçe milli eğitim müdürlükleri ise e-okul sisteminde kendilerine bağlı bulunan okul öncesi eğitim kurumlarının derslik ile birlikte şube ve de çocuk sayılarını detaylıca kontrol edecek. Var ise kapasite altında çocuk kaydı bulunan anaokulu veyahut ana sınıfı ile alakalı alan taramalarını yaptıracak ve de okullaşmayı çoğaltıcı bazı önlemler alacak.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER