Özel Okuldan Devlet Okuluna Nakil

Meclis içerisinde görüşülen eğitim tasarısına göre ‘’paralel devlet yapılanması’’ ile bağlantılı görülmekte olan vakıf üniversiteleri kapatılır ise öğrencileri devlet üniversitelerine aktarılacaklar.

57758ae967b0a9224882ed0a

Meclis içerisinde görüşülen eğitim tasarısına göre ‘’paralel devlet yapılanması’’ ile bağlantılı görülmekte olan vakıf üniversiteleri kapatılır ise öğrencileri devlet üniversitelerine aktarılacaklar. Tasarı ile yeni sözleşmeli öğretmenlerin mülakatla alınması ‘‘torpil’’ ile alakalı tartışmalarına sebep oldu.

Meclis içerisinde komisyon aşamaları sona ermiş olan eğitim alanındaki torba tasarı ise, Ramazan Bayramı’ndan sonra çıkartılacak ilk yasaların arasına alındı. Meclis’e 77 tane madde olarak gelmiş olan, alt komisyonda 104 tane maddeye çıkartılan tasarı, 10 tane yeni üniversitenin kurulmasına yönelik hükümlerin ayıklanması ile tekrar 85 tane maddeye kadar düştü. Bu üniversitelerin kuruluşun yasalarının gelecek dönemde Meclis’e sunulacak olduğu da belirtildi. Yeni maddelere göre ise, faaliyet izni kaldırılmış olan vakıf üniversitelerinin öğrencileri, giriş puanları da dikkate alınıp devletteki alakalı programlara nakil edilecek. İzmir ile birlikte Bursa, İstanbul, Kayseri, Konya ve de Samsun’da 6 tane vakıf üniversiteyi yöneten vakıflara kayyum atanmış idi. Düzenlemenin bunlar ile beraber eklenecek kurumları kapsayacak olduğu da belirtiliyor.

Akademik kariyerlerinin hemen sonrasında Bakanlar Kurulu üyesi ve de milletvekili seçilmiş olanlar, ayrıldıkları üniversiteye kadro ile alakalı herhangi bir şartı aranmaksızın, farklı üniversiteye ise kadro olması durumunda atanacaklar. Bu milletvekillerinin ise üniversiteye dönüşünde bir jüri kurulmayacak. Ek derslerin ücreti, döner sermaye alacakları, ek ödemeler, mali ve de sosyal hakların yarısı oranında ödenmesini ön görmekte olan hüküm tasarıdan da çıkarıldı. Bu şekilde hem emekli milletvekili hem ise öğretim üyeliği maaşını tam bir şekilde alacaklar. Düzenlemenin en fazla tartışılan maddesi ise bu oldu.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER