Protestolar İstifasını Getirdi

1 Eylül 2015 tarihi içerisinde göreve başlayan İstanbul Bilgi Üniversitesinin Rektörü görevindeki Profesör Doktor Mehmet Durman, istifa ettiğini açıkladı.

Logo

1 Eylül 2015 tarihi içerisinde göreve başlayan İstanbul Bilgi Üniversitesinin Rektörü görevindeki Profesör Doktor Mehmet Durman, istifa ettiğini açıkladı.

Profesör Doktor Durman ”1 Temmuz tarihi itibari ile görevimden istifa ettim. Bu komple kişisel bir şey, son olaylar ile ilişkilendirilmesini hiç bir şekilde istemem. İlkeli bir rektör olmak için gayret ettim. Bazen içinde bulunduğunuz şartlarda bir karar vermenizi gerektirmekte. Öğretim üyesinin ilişiğinin kesilmiş olması ile direkt ilişkilendirmem çok zor. Tüm olaylar aslında birbirinin parçasıdır. İstifamın sebebi olarak yalnızca bu olayı gösteremem. Bu uzun bir süreçtir” ifadeleri ile konuştu. Durman ayrıca, öğretim üyesi olarak akademik yaşamına da devam edecek.

Üniversite ise yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama içerisinde istifanın kabul edildiği belirtilip ”Mütevelli heyeti de bu zor kararı alır iken, Mehmet Durman hocamızın karakterinin sağlamlığı, dirayeti ve de işine olan bağlılığına ne kadar saygı duymakta olduğunu belirtmeyi özel bir görev bilir” şeklindeki ifadelerine açıkça yer verildi. Boşalan koltuğa da üniversitenin eski rektörü görevindeki Profesör Doktor Remzi Sanver mütevelli heyetinin tarafından vekil olarak atandı.

Ders içerisinde Cumhurbaşkanı görevindeki Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesi ile İstanbul Bilgi Üniversitesi ile ilişiği kesilmiş olan, ücretli öğretim elemanlarından Profesör Doktor Zeynep Sayın Balıkçıoğlu olayı gündemi çok uzun bir süre boyunca işgal etmişti. Bu olay üstüne üniversitenin mezuniyet töreninde de öğrenciler, rektör Profesör Doktor Mehmet Durman’ı, konuşmasının esnasında arkalarını dönüp protesto etmişti. Bir takım akademisyenler ise Balıkçıoğlu’na destek vermekte olduklarını açıklamış, Tarih Bölümü öğretim üyesi görevindeki Profesör Doktor Christoph K. Neumann, Balıkçıoğlu’nun işten çıkartılmasını protesto edip istifa etmişti.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER