Sepsis Tam Olarak Nedir?

Geçtiğimiz seneler içerisinde Nejat İşlerin sepsis sebebi ile ölümden dönmüş olması, aylar boyunca yoğun bakımda yattıktan sonrasında kurtulmasının hemen sonrasında Harun Kolçak’ın da septik şoka girmiş olduğu öğrenildi.

576bc553c03c0e486c07ce7c-1

Geçtiğimiz seneler içerisinde Nejat İşlerin sepsis sebebi ile ölümden dönmüş olması, aylar boyunca yoğun bakımda yattıktan sonrasında kurtulmasının hemen sonrasında Harun Kolçak’ın da septik şoka girmiş olduğu öğrenildi.

Yoğun bakıma alınmış olan ve de aynı zamanda prostat kanseri ile mücadele etmekte olan Harun Kolçak’ın yakalandığı ve de halk arasında kan zehirlenmesi olarak biliniyor olan sepsis çok ciddi bir hastalıktır.

Uzmanlar yalnızca enfeksiyonlar değil basit bir tane ameliyat, trafik kazası ve enfarktüsün bile sepsise yol açabilecek olduğunuz söylüyor. Dünyada her 3 saniye içerisinde bir kişi ise sepsisten kaybedilmekte.

Her sene yaklaşık 30 milyon kişi de sepsis (kan zehirlenmesi) olmakta. Küresel Sepsis Topluluğu’nun yayımladığı verilerine göre sepsis her sene yaklaşık yüzde 8 ila 13 oranında çoğalma gösteriyor. Kalın bağırsak ve de meme kanserinden ölümlerin toplamından çok daha fazla hasta sepsis sebebi ile kaybediliyor. Uzmanların konuyla alakalı görüşleri şu şekilde;

Sepsisin yaygın ismi kan zehirlenmesi olsa bile bu deyim çok yanlış. Sepsis aslında, enfeksiyona karşı vücudun vermiş olduğu cevabın organlara zarar vermesi ile ortaya çıkmaktadır. Şok ayrıca, organ yetmezlikleri ve de özellikle de erken tanınarak tedavi edilmez ise ölüme yol açabilir. Aşı ile birlikte antibiyotik ve de yoğun bakım uygulamalarındaki bütün ilerlemelere karşın enfeksiyondan ölümün en sık sebebidir. Sepsis olan hastaların yüzde 30 ila 60’ı hastanede ölmekte. Dünyada her üç saniye içerisinde bir kişi sepsis sebebi ile kaybediliyor. Sepsis tam olarak, yüksekten düşme ile birlikte trafik kazaları, miyokard enfarktüsü, ağır bit enfeksiyon, bir grip virüsü, tekrar basit veyahut zor bir ameliyat gibi her hangi bir sebep ile vücutta ciddi bir stres yaratmakta olan olaylar sonrasında gelişebilmektedir. Bunların etkisi ile aktive olan bağışıklık sisteminin olumsuz bir yönde çalışarak bir veyahut daha çok organ yetmezliğine sebep olabiliyor. Sepsis aslında bir hastalıktır. Enfeksiyonun uzantısı da olmayabilir. Fakat sepsise enfeksiyon eşlik etmektedir. Burada ise bağışıklık sisteminin baş edememesi değilde, bağışıklık sisteminin aşırı bir şekilde aktivasyonu veyahut yanlış kodlanması sonrasında oluşan savunma amaçlı bazı maddelerin organizmayı hasarlandırması söz konusudur. Bağışıksık sistem anarşisi de diyebilmekteyiz. Organizmanın başına gelmiş olan her hangi büyük bir olay karşısında bağışıklık mekanizmasının şaşırması da söz konusudur. Sepsis içerisinde iç dinamikler ve de dengeler bozulmaktadır. Sepsisin oluşmasında ileri bir derecede karmaşık bir takım döngüler söz konusudur. Bütününde değerlendirilmiş olduğunda ise sepsis organizmanın tamamını ilgilendirmekte olan son derece karmaşık süreçler bütünüdür.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER