Sözleşmeli Öğretmenlik İçin Ayrıntılar Kesinleşiyor

MEB, Doğu ve de Güneydoğu Anadolu bölgesine atanmış olan kadrolu öğretmenlerin yüzde 60’lık kısmının 1 sene sonra yer değişikliği isteğinde bulunması sebebi ile ”sözleşmeli öğretmen” formülünün üstünde çalışmalarını devam ettiriyor.

576e44c2c03c0e32dc1baf64

MEB, Doğu ve de Güneydoğu Anadolu bölgesine atanmış olan kadrolu öğretmenlerin yüzde 60’lık kısmının 1 sene sonra yer değişikliği isteğinde bulunması sebebi ile ”sözleşmeli öğretmen” formülünün üstünde çalışmalarını devam ettiriyor.

Milli Eğitim Bakanı görevinde bulunan İsmet Yılmaz’ın 2017 şubat ayı atama döneminde sözleşmeli öğretmen alımı yapacak olduklarını açıklamasının sonrasında gözler bakanlığın bu alan içerisinde yürüttüğü çalışmalara da çevrildi. Bakanlığın gerçekleştirmiş olduğu analizler, Doğu ve de Güneydoğu Anadolu bölgesine ataması gerçekleştirilen öğretmenlerin yaklaşık yüzde 60’lık kısmının, 1 sene sonra değişik illere yer değiştirme isteğinde bulunduğunu da ortaya koydu. Bu sebep ile belli bölge ve de illerde öğretmen açığı sabit kalmakta.

Milli Eğitim Bakanlığı ise, sözleşmeli öğretmenlikle beraber, belli bir bölge ve de ilde sabit biçimde öğretmenlere görev verip eğitmen ihtiyacının giderilebilmesini amaçlıyor. Doğu ve de Güneydoğu Anadolu’da görev yapacak olan sözleşmeli öğretmenlerin, sınıf tecrübesi bulunan öğretmenler arasından seçilmesi ve de uzun dönemli bir görev yapması hedeflenmekte.

Buna göre de, atamaları şubat ayı içerisinde yapılacak sözleşmeli öğretmenlerin KPSS puanı üstünlüğü ve de mülakatla seçilmesi planlanmakta.

Doğu ve de Güneydoğu Anadolu’da 5 sene görev yapması istenecek bulunan bu kapsamdaki öğretmenlerin sözleşmeleri her sene yenilenecek. 5 senenin sonunda sözleşmeli öğretmenler, performanslarına göre kadroya alınabilecekler. 3 sene de kadrolu olarak çalışacak olan sözleşmeli durumdaki öğretmenler, 8 seneden sonra başka bir ile tayinlerini isteyebilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı da, sözleşmeli öğretmen alınmasına ilişkin, eş durumu gibi bazı özür sıkıntısının ortaya çıkmaması maksadıyla gerekli tedbirlerin de yasal düzeyde alınmasına dönük büyük bir çalışma yürütmekte. Böylelikle, sözleşmeli öğretmenlerin atanmış olan il dışında başka bir ile yer değiştirme isteğinde bulunmasının önüne geçilebilmesi hedefleniyor.

Diğer yandan, dershanelerin dönüşüm süreci içerisinde kadroya alınmaları yargı engeline takılmış olan dershane öğretmenlerine, sözleşmeli öğretmenlik kapsamında öncelik verilebileceği ile alakalı görüşünün de bakanlık gündemine gelebilecek olduğu belirtiliyor.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER