Süt Tozu Kanserojen Mi?

Son seneler içerisinde gündeme gelen süt tozunun kanserojen bir durumda olduğu tartışmalarına bir cevapta veterinerlik fakültesi öğretim üyesi görevinde bulunan Profesör Doktor Canan Hecer’den geldi.

5767a07718c773669c98752d

Son seneler içerisinde gündeme gelen süt tozunun kanserojen bir durumda olduğu tartışmalarına bir cevapta veterinerlik fakültesi öğretim üyesi görevinde bulunan Profesör Doktor Canan Hecer’den geldi. Doktor Hecer, ”Süt tozu içerisindeki kazein maddesi hiç bir şekilde kanserojen değildir, sütün proteinidir.” ifadelerine yer verdi.

Canan Hecer sonrasında ise, ”Kulaktan kulağa dolaşmakta olan bilgi kirliliğinin tam tersine kazein kanserojen bir durumda değildir, bir sütün proteinidir. Süt içerisinde yaklaşık olarak yüzde 3.5 civarında olan proteinin yüzde 3’e yakın bir kısmı kazein, gerisi ise serum proteinleridir. Üstelik birde kazein biyolojik değeri tam bir protein durumundadır. Yani vücudumuzda sentezlenememekte olan proteinlerin yapı taşı konumunda bulunan aminoasitlerin önemli bir kaynağı konumundadır. Süt bu kadar önemli aminoasitleri, yeterli ve de dengeli bir düzeyde içermektedir. Bitkisel proteinlerin tam tersine hem büyümemizi hem ise yaşamımızı devam ettirmemizi sağlamaktadır. Bu sebep ile bebeklerin yegâne besini de süttür” ifadelerini kullandı.

Profesör Doktor Hecer, öteki peynirlerin yapımında da olduğu gibi hellim üretiminde ise sütten peynirin oluşması için kazeinin asit veyahut enzimle pıhtılaştırılması gerekli olduğunu ve de bu işlemin olabilmesi için ise sütte yer alan kazeinin yeterli bir durumda olduğunu belirtti.

Bazen özellikle de sütün kuru maddesinin düşük olduğu hallerde, peynirlerin yapımında sınırlı bir ölçüde süt tozundan yararlanılmakta olduğununda altını çizen Profesör Doktor Hecer sonrasında ise, ”Bu madde, peynirin yapısını iyileştirir ve de randımanını çoğaltır. Burada ise genelde düşük ısıl işlem uygulanıp elde edilmekte olan serum proteinlerinin etkisinden faydalanılır. Tabi ki kullanılmakta olan süt tozu da kesinlikle kanserojen değildir. Yalnızca peynire de değil dondurma ile birlikte çikolata ve pek çok süt içeren ürüne de teknolojisi gereği katılabilmektedir” şeklindeki ifadelerinde bulundu.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER