Yabancı Öğrencilerden Tam 3.2 Milyon Dolar

Türk üniversitelerinin Dünya ile rekabet ettiğini belirtmekte olan İstanbul Aydın Üniversitesinin Mütevelli Heyeti Başkanı görevinde bulunan Mustafa Aydın, bu sene eğitim ihracatı ile 3.2 milyar dolara yakın bir katma değer sağlanmış olduğunu söyledi.

1467145070522

Türk üniversitelerinin Dünya ile rekabet ettiğini belirtmekte olan İstanbul Aydın Üniversitesinin Mütevelli Heyeti Başkanı görevinde bulunan Mustafa Aydın, bu sene eğitim ihracatı ile 3.2 milyar dolara yakın bir katma değer sağlanmış olduğunu söyledi. Aydın ayrıca, ”2023 senesi içerisinde 250 bin tane yabancı öğrenciye ulaşmayı hedeflemekteyiz” ifadelerine yer verdi.

Yükseköğretim için Türkiye’yi tercih etmekte olan uluslararası öğrenci sayısında bu sene rekor bir artış yaşandı. 2000’li senelerin başında 18 binlerde bulunan yabancı öğrenci sayısı bugün itibari ile 87 bin 903 tane oldu. Sayı 16 sene içerisinde 4.5 kat kadar arttı. DEİK Eğitim Ekonomisinin İş Konseyi Başkanlığı görevini de yürütmekte olan İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Mütevelli Heyetinin Başkanı görevindeki Mustafa Aydın bu sayının online eğitim almakta bulunan öğrencilerle beraber 110 binlere kadar çıktığını açıkladı. Aydın 2023 senesi içerisinde yabancı öğrenci sayısını 250 bin taneye çıkartmayı hedeflediklerini açıkladı. Her bir tane öğrencinin senelik ortalama 40 bin dolarlık döviz getirdiğini de belirten Aydın ”Bu sene içerisinde eğitim ihracatı ile 3.2 milyar dolara yakın bir katma değer sağlanmış oldu. Küresel yüksek eğitimin pazarı senelik 200 milyar dolarlık bir hacim üretmekte. Dünyada ise üniversite eğitimi için kendi ülkesinin dışarısına giden 5 milyon taneye yakın öğrenci bulunuyor. UNESCO’ya göre ise bu rakam 2020 senesi içerisinde 7 milyon taneye ulaşacak” ifadeleri ile konuştu.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER