Zika Aşısı İnsanların Üstünde Denenecek

Amerikan Gıda ve de İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış olan Zika virüsüne karşı geliştirilen aşının insanlar üstünde denenecek olduğu bildirildi.

57690b9ac03c0e14d49239b8

Amerikan Gıda ve de İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış olan Zika virüsüne karşı geliştirilen aşının insanlar üstünde denenecek olduğu bildirildi.

Inovio Pharmaceuticals ve de GeneOne Life Science isimli ilaç şirketlerinden yapılmış olan açıklama içerisinde, beraber geliştirmiş oldukları Zika aşısının FDA tarafından onaylanmış olduğu ve de gelecek haftalarda insanlar
üstünde denemelere başlanacak olduğu belirtildi.

Açıklama içerisinde, aşının ilk olarak 40 tane gönüllü üstünde deneneceği ve de sonuçlarının 2016 senesi sona ermeden açıklanacak olduğu da resmi bir şekilde kaydedildi. Sivrisinek ısırmasının dışında kan ve de cinsel ilişki yoluyla da bulaşmış olduğu ortaya çıkan virüse, ilk defa 1947 senesinde Uganda’nın Zika ormanlarında yer alan maymunlarda rastlanmış idi. Uzun seneler boyunca görülmeyen Zika virüsü, 2015 senesinin mayıs ayında Brezilya’da yeniden ortaya çıkmıştı.

Zika virüsünün, hamile olan kadınlara bulaşması durumunda bebeklerde nörogelişimsel bir bozukluğu ifade etmekte olan mikrosefaliye sebep olduğu düşünülüyor. Ateş ile birlikte gözlerde kızarma, kusma durumu, döküntü, baş ile birlikte kas ve de eklem ağrısı gibi belirtileri bulunmakta olan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici herhangi bir aşısı ise bulunmuyor.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
2
ONLİNE SINAV
40
ADET SORU
8
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER